Prečo vznikol tento blog?

Tento blog vznikol najmä pre  deti a dospelých, ktorí radi čítajú.  Čítanie kníh považujeme za dobrú vec a sme radi, ak naše deti čítajú.  Na tomto blogu dostávajú bezpečný priestor na ich vlastný, špecifický obsah.

Na tomto blogu deti o knihách hovoria a dospelí o knihách píšu.

Dôvodov, prečo tento blog vznikol, je viacero a všetky sa spojili do jedného celku. Mám troch synov (ročníky 2011, 2014 a 2019). Dvaja najstarší sú čitatelia a ako mnohé rodiny, aj my sa stretávame s tým, že pre deti je atraktívnejší internetový alebo televízny obsah ako knihy. Často počúvame o túžbach stať sa youtuberom a používať sociálne siete.

Aj my sme stáli pred rodičovskou dilemou: zakázať im internet alebo im ho dovoliť? Ako smerovať detskú energiu a túžbu tvoriť internetový obsah? Jednou z obľúbených hier mojich detí je vziať môj mobil, zavrieť sa na záchode a nahrávať videá, v ktorých napodobňujú moderátorov 😊 A tak som prepojila tieto dve veci: rodičovské rozhodnutie naučiť ich, že internet a jeho možnosti nemusia vládnuť našim životom a ich túžbu predsa len tvoriť, rozprávať a vyrábať aj internetový obsah. Aj preto vznikol tento blog, ktorý poskytuje priestor deťom a ich rodičom hovoriť o tom, čo všetci považujeme za dobré: o prečítaných knihách.

Pohybujem v rôznych komunitách a stretávam sa s množstvom inšpiratívnych a tvorivých ľudí. Väčšina z nich sa verejne prezentuje veľmi málo. Žijú ozajstné životy a venujú sa rodine, deťom, práci, službe v komunite, koníčkom. Aj preto o nich prinášam pár slov, pretože som si istá, že ich život je inšpiratívny. Ktovie, možno aj takto vytvoríme nové prepojenia, položíme základ novým priateľstvám alebo projektom alebo dokonca priniesieme pracovnú príležitosť. Pretože toto je to, čo robím nesmierne rada – prepájam ľudí, projekty a myšlienky.

O autorke blogu

Volám sa Margita Vanovčanová, svet ma pozná pod prezývkou Magi. Narodila som sa v 80-tych rokoch minulého storočia aj tisícročia v Trenčíne, teraz žijem v bratislavskej Rači takmer vo vinohradoch a pod Malými Karpatmi.

Vyštudovala som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, pracovala som v Slovenskom rozhlase, chvíľu som pôsobila ako hovorkyňa. Profesijne sa venujem najmä komunikácii posolstiev, alebo ak chcete PR a komunikácii, vymýšľam kampane, zaujímam sa o individuálny fundraising, robím korektúry slovenských textov. Okrem toho rada varím, niekedy aj pre celú škôlku a komunitnú školu, zbieram a suším bylinky, vyrábam sirupy, zbieram huby. Mám rada kov háčika a hebkosť priadze a sem tam niečo uháčkujem. V tomto životnom období (2021) ma obzvlášť tešia výpravy do Malých Karpát, Javorníkov a Veľkej Fatry.

To najpodstatnejšie o mne si však nechávam na koniec: mám ešte dve dôležité životné úlohy. Som totiž aj manželkou a to jedného dlhoročného manžela pôsobiaceho v IT oblasti, karatistu a horolezca. A najviac som mamou troch veselých synkov (ročníky 2011, 2014 a 2019). Vďaka mojim deťom som v dospelosti podľahla čaru detských kníh, ktoré s chuťou čítam aj na prahu štyridsiatky. Moje deti sú mojimi učiteľmi a veľkou inšpiráciou, preto spolu s nimi tvoríme aj tento blog.

Od februára 2022 bojujem s rakovinou prsníka. Preto som dočasne utlmila činnosť blogu. Verím, že sa čokoro začnem po chemoterapii cítiť lepšie a všetko, aj na tomto blogu a jeho stránkach na sociálnych sieťach, sa vráti do pôvodných koľají.