Zverejnené: 19. júla 2021Recenzia od: Kategória: Na čítanie

Šírte o nás dobré správy.

Nino Haratischvili: Osmý život (pro Brilku)

Ann Patchettová: Holandský dom

Túto knižku mi jedného dňa doniesla kamarátka. Len tak, aby som si prečítala. Jej podtitul je: Príbeh o bolestnej strate, neochvejnej súrodeneckej láske a o tom, čo znamená mať domov. Z tohto podtitulu sa dá usudzovať všeličo. Kniha, ktorú som prečtala, nezodpovedala ani jednej z mojich predstáv, čo to môže znamenať súrodenecká láska, čo bolestná strata a čo mať domov.

Absolútne netuctový príbeh súrodencov, ktorých v detstve opustila matka. Jej zmiznutie v knihe nikdy nebolo poriadne objasnené, mňa by veľmi zaujímalo, prečo odišla. Otec sa druhýkrát po rokoch oženil, priviedol novú manželku s dvomi dcérami k dvom deťom z prvého manželstva.

Príbeh sa dozvedáme z pohľady Dannyho, syna znovuoženeného otca. Danny je v knihe raz desaťročný chlapec, raz dospievajúci študent medicíny, neskôr manžel, otec. A stále najmä brat svojej sestry Maeve. Táto dvojica si je veľmi blízka a každý z nich je úplne iný.

Fascinovalo ma, ako autorka dokáže zachytiť mužské vnímanie života. Myslím si, že sa jej to vydarilo. Danny mlčí, keď by som sa ja ako žena pýtala, Danny nehovorí o svojich plánoch pred nikým, Danny rázne koná a nepýta sa na názor, Danny spolupracuje, Danny hľadá zmysel aj vo veciach, ktoré mňa ako ženu bolia. Danny racionálne vníma rozdiely medzi dvomi dôležitými ženami vo svojom živote- sestrou Maeve a manželkou Celeste. Toto je pre mňa aj najväčší prínos knihy, toto pochopenie a videnie príbehu mužskými očami.

„Vedel som, že cítime presne to isté – akoby sme sa takmer utopili a v poslednej chvíli nás niekto vytiahol z vody. Prežili sme, hoci sme čakali, že zomrieme.“

Príbeh aj napriek tomu ponúka viac otázok ako odpovedí. Rada by som sa postáv spýtala na toľko vecí: napríklad, prečo siniektoré veci nikdy nevyjasnili? Prečo Andrea komunikovala tak stroho? Aký bol vzťah pána Ottersona k Maeve? Prečo Dannyho a Maeve opustila mama? Prečo otec toľkokrát mlčal? Prečo sme nečítali o hlbších rodinných vzťahoch? Aká bola podrobnejšia história Holandského domu? Ako túto rodinu vnímali zamestnankyne rodiny Conroyovcov? Neviem, či to autorka nechala tak úmyselne, no príbeh má ešte toľko nezodpovedaných otázok!

Akokoľvek, kniha bude baviť toho, kto nemá rád prudké zvraty, kto si rád číta o nedokonalých postavách z „mäsa a kostí“ a možno si prí čítaní knihy treba otvoriť vedľa seba aj mapu New Yorku a Philadelphie. Nádherná obálka presne zacieli na doťuknutie vône a atmoféry toho skutočného, hoci knižného a poriadne opísaného Holandského domu.

Recenziu napísala: Margita Vanovčanová

Autorka blogu Radi čítame. Momentálne na rodičovskej dovolenke s tretím synom. Keď nehrám hlavnú úlohu mamy, tak rada vymýšľam, ako čo najlepšie odkomunikovať rôzne posolstvá, ako hovoriť k verejnosti a zaujímam sa aj o individuálny fundraising. Baví ma komunikovať, písať, tvoriť, vymýšľať obsah. Okrem toho sa rada motám po Malých Karpatoch aj iných pohoriach, často ma vidieť aj s háčikom a priadzou v ruke. Ďalšie zásadné veci o sebe prezradím neskôr.