Šírte o nás dobré správy.

Štyri knižky pre pohladenie (nielen) detskej duše
Dušan Dušek: Babka na rebríku

René Goscinny – Jean Jacques Sempé: Malý Mikuláš

Situačný humor, láskavý pohľad na vlastné detstvo v 50. rokoch 20. storočia, chlapci, ktorí prežívajú bezpečné detstvo so všetkým, čo k tomu patrí. Áno, aj vystrájanie, chlapčenské bitky, dobrodružstvá, futbal, hádky a večer mamino voňavé objatie. Toto je vo veľkej skratke to, čo nájdete v nádhernom dielku francúzskeho spisovateľa Goscinnyho o malom Mikulášovi.

Mikuláš je školák a zároveň rozprávač vlastných príbehov, ktoré opisuje  s detskou nevinnosťou a jednoduchosťou. Čitateľa prevedie školskými dňami, kamarátstvami a aj lotrovinami, ktoré urobil. Ale nebojte sa, hoci sa deti samozrejme najviac zabávajú na tom, čo Mikuláš a jeho  kamaráti vyparatili, Mikuláš má dobré srdce a veľakrát to aj dokáže. Knižku pôsobivo dotvárajú geniálne karikatúry – perokresby karikaturistu Sempého, ktorý pár ťahmi dokázal zachytiť atmosféru celého príbehu. Text a kresby tvoria silný celok a neodporúčam čítať Mikulášove príhody bez detailného skúmania týchto karikatúr 🙂

O knihe som počúvala ešte predtým, ako sa mi narodili deti. Môj manžel ju totiž v detstve čítal asi 1000-krát a niektoré časti vedel ešte v dospelosti naspamäť. Keď sme pred pár rokmi objavili nové vydanie tejto knižnej série, vedeli sme, že ju musíme mať doma. Najprv sme ju čítali po večeroch s deťmi, potom ju čítal samostatne prvý syn a v týchto dňoch ju číta samostatne aj druhý syn. Práve on vám o tejto knižke porozpráva.

Recenziu nahral: Vincent Vanovčan

Vincent je druhák a má 7 rokov. Rád a veľa číta. Zo slaných jedál má rád pečené kuriatko. Zo sladkých asi parené buchty. Zaujíma sa o matematiku a ťažké príklady. Rád sa bicykluje (aj v zime), chodí na vysoké kopce a do jaskýň, občas robí karate. Každý večer v zime aj v lete zaspáva pri otvorenom okne.  Keď prehovorí, všetci ho počujú.