Zverejnené: 13. októbra 2021Recenzia od: Kategória: Na počúvanie, Pre starších školákov

Šírte o nás dobré správy.

Mei-Ling Hopgood: How Eskimos Keep Their Babies Warm
Marek Domes - Juraj Hajkovský: Drakobijec - moja cesta

Vojtěch Matocha: Prašina

Dúfala som, že sa na tomto blogu budeme venovať aj Prašine. Ale že recenziu o nej nahrá 10-ročný Jozef, to mi ani len nenapadlo. Prašinu v našej rodine čítajú – dospelí. Najprv ju čítal môj manžel, potom ja a nedávno vraj aj manželova 75-ročná mama.  Recenzia od Jozefa je neuveriteľne príjemná, jeho hlas sa dobre počúva a mňa teší, že si táto kniha našla cestu aj k mladším deťom.

Čo to tá Prašina vlastne je? Trilógia Vás zavedie do súčasnej Prahy, kde je štvrť menom Prašina. Nefunguje v nej celé roky elektrina, no nik nevie prečo. Práve do tejto štvrte prichádzajú hlavní hrdinovia, aby si bez elektriny (a teda aj bez mobilov, GPS, online mapy, whatsappu či messengera) poradili pri pátraní po tajomstve, ktoré môže zmeniť dejiny. To ale nie je všetko, to je dej, do ktorého je zasadená ozajstná ľudská hĺbka.  Ak budete pozorne čítať, uvidíte, ako sa postupom času menia  motívy rozhodovania hrdinov a verím, že sa s nimi budete úprimne konfrontovať. Prašine sa na tomto blogu ešte povenujeme, je to nevídané dielo.

Teraz už dajme priestor Jozefovi, ktorý priam foglarovsky tajomne hovorí o tomto neuveriteľnom a záhadnom mieste. Nahrávku s ním pripravila jeho mama Katarína.

Pár slov o knihe nahral: Jozef Šmiga

Jozef má 10 rokov, chodí do 5. triedy a je KNIHOMOĽ, číta vždy a všade. Okrem toho chodí na džudo a učí sa hrať na gitare. Najradšej zo všetkého kladie otázky, ústa mu zatvorí snáď iba grenadír, čo je jednak jeho obľúbené jedlo a jednak jeho skautské meno.