Šírte o nás dobré správy.

Elizabeth Strout: Olive Kitteridgeová
Valentín Šefčik: Zázraky

Beatrix Zaťková: Horský hotel Hodváb

Premýšľala som, či o tejto knihe písať, ale napokon som si povedala, že viem aspoň o troch dôvodoch, pre ktoré áno.

Knižka sa odohráva na čarovnom mieste – v Krkonošiach, začína sa v predvojnových časoch.

Na pomerne stručnej ploche vidíme, čo so životmi ľudí urobila  vojna a následne komunizmus. Ako sa zmenili hodnoty, ako sa zdeformovala krása, ako sa rozbili rodiny, priateľstvá a rozpadli vzťahy. Z krásy predvojnového hotela, so všetkou jeho eleganciou, poctivou úrovňou služieb, kvalitou jedla i vybavenia sa presunieme k vojne, ničeniu a následne aj k stagnácii a úpadku povojnových rokov a začínajúceho socializmu.

Jadrom príbehu je skupina mladých ľudí, ktorá zažíva bezstarostný život. Ich charaktery sa na prvý pohľad javia ako pomerne plytké. Zaujíma ich zábava, alkohol, povrchné a rýchle vzťahy, navzájom si klamú a robia všetko len vo vlastný prospech. Stretávajú sa v horskom hoteli Hodváb v Krkonošiach (hotel vraj naozaj stál), kde si užívajú luxus a pohodlie. Až kým nevypukne 2. svetová vojna a ich životy sa zásadne zmenia.

„Nič silnejšie ako život na tomto svete nejestvuje. Všetko, čo ide proti životu, ide v ústrety smrti a je odsúdené na zánik.“

Ak autorke odpustíme miestami plytké dialógy, alebo blahosklonne prikývneme hlavou a povieme si, že v štyridsiatych rokoch 20. storočia sa tak rozprávalo, ak príjmeme, že na 287 stranách sa odohráva príbeh, ktorý trval viac ako 6 rokov, ak sa povznesieme nad nie úplne dostatočné psychologické rozkreslenie postáv, čaká nás na druhej strane niečím príťažlivý príbeh. Je v ňom veľa lásky, takej uchopiteľnej, no zároveň nečakanej, nepredvídanej. Príbeh graduje po vojne, kedy sa aj napriek radosti z konca vojny nanovo vynoria nové obavy a najmä obvinenia – s kolaborantstva, z prospechárstva i z odmietnutia pomoci. No veci nie sú také, ako sa zdajú a aj tu sa potvrdí, že aj najtvrdší ideológovia napokon môžu mať srdce alebo  viac ako láska k ideám ich hreje láska k peniazom a majetku. Ak do toho pridáme štipku mystiky, na svete je takmer dokonalý román.

Knižku si prečítajte, ak máte chuť na silný príbeh s výraznými kontrastami v priebehu času. Určite ňou nestratíte čas, práve naopak, hutný dej sa číta ľahko, dobre a príbeh je netuctový. Bonusom navyše je nádherné prostredie okolia Sněžky (Obří důl, Pec pod Sněžkou, Jánské Lázně), ktoré určite stojí za to navštíviť.  Myslím, že táto knižka by sa mohla páčiť čitateľom, ktorí často a veľa nečítajú, no občas majú chuť na knihu, ktorá ich nepustí. Pre nich bude tento príbeh to pravé orechové.

O knihe napísala: Magi Vanovčanová

Volám sa Margita, mám 3 synov (ročníky 2011, 2014 a 2019) a spolu s nimi i ďalšími nadšenými čitateľmi tvoríme tento blog. Knihy sú pre mňa terapiou. V roku 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu, absolvovala som mastektómiu, chemoterapiu, ožarovanie aj biologickú liečbu. Momentálne som v remisii a pomaly sa zotavujem. Knihy zohrávajú podstatnú úlohu v mojej ceste za silou a zdravím. Písať o knihách pre mňa znamená rozširovať nadšenie a radosť z príbehov. Pozývam aj Vás, začítajte sa.