Zverejnené: 29. decembra 2022Kategória: Na čítanie, Pre mladších aj starších školákov

Šírte o nás dobré správy.

Beatrix Zaťková: Horský hotel Hodváb
Francesca Pirrone: Červená rukavica

Valentín Šefčik: Zázraky

Pri básňach mi napadnú vždy tri veci:

  1. Nikdy ich nie je dosť, ale čítam ich málo. Vždy chcem objaviť niečo nové.
  2. Nájdem si na báseň čas?
  3. Hviezdoslavov Kubín. Ktorú báseň vybrať?

A práve pri pátraní po básni na Hviezdoslavov Kubín som objavila túto knižku. (Na vysvetlenie, jedno moje dieťa je špeci a potrebuje pomoc pri učení, preto hľadám báseň, ktorá baví aj mňa, aj jeho a vieme sa ju spolu naučiť).  Zrazu som držala v ruke zbierku, v ktorej boli básne o živote podané tak, že sme z nich mali radosť malí aj veľkí. Že sme im rozumeli. Že boli o každodenných veciach, obyčajných a občas aj vzácnych. Už prvá báseň z názvom Bublifuk nás očarila. Básnikovi sa v pár veršoch podarilo zachytiť radosť z robenia bublín, z ich veľkosti, farebnosti… ale na papieri prežijeme aj ich prchavosť a napokon aj on zostáva nekompromisný v postoji k tejto rýchlej a pominuteľnej radosti. No napriek tomu je to – zázrak.

V knižke nájdete skutočné veci, ktoré všetci poznáte. A aj tie pocity, ktoré v nás vyvolajú, budete poznať.  Bude to, akoby vám básnik rozumel. A všetko sa vám bude zdať jednoduché, zrozumiteľné a jasné. A napriek tomu to bude – poézia.

Čo ešte môže byť tým zázrakom? Pár drobností, ako ráno, ticho či tieň. Ale aj tie uchopiteľné, ako vločka, kniha či voda. A napokon, aj Slovo a sám Zázrak, ktorými uzatvára túto nádhernú knižku.

Knižku by som odporučila presnej tej vekovej kategórii, ktorej sa chvíľami už ťažko hľadajú básne, ktoré by ich oslovili – tipujem cca od 11-12 rokov, keď už dieťa pozná základné básnické výrazy a je dostatočne čitateľsky skúsené na „hľadanie“ medzi riadkami. A možno aj nie, možno to bude úplne v poriadku aj pre mladšie ročníky. Skúste.

Zázrak. Báseň

na belasej šnúrke

zamotaná slovom do rýmov.

Vznáša sa pred očami i dlaňou

a len človek stále hľadí za ňou

ako biela vločka za zimou.

Musím povedať, že prezerať si túto knihu len tak je zázračné samo o sebe. Obrázky do nej nakreslila Marta Matus, ilustrátorka, ktorá sa zameriava na detskú knižnú ilustráciu. V jej ilustráciách čitatelia môžu nájsť skryté vtipy – nájdete ich aj v tejto knižke –  ktoré autorka s obľubou vkladá do svojich diel. Kniha Etiketa. Pravidlá slušného správania, ktorú ilustrovala, sa na knižnom veľtrhu detskej knihy Bologna Children´s Book Fair 2022 dostala medzi 100 najkrajších kníh na svete.

Valentín Šefčik je pedagóg a zároveň aj riaditeľ jednej základnej školy. Vydal už viacero básnických zbierok, ktoré kritici hodnotia veľmi pozitívne (podľa voľne dostupných zdrojov na internete). Zázraky sú jeho tretia knižka (po Basta fidli a Bola raz jedna láska). Jeho jazyk oslovuje staršie deti, no myslím si, že zaujme aj dospelých, ktorí to s poéziou ešte nevzdali.

 

O knihe napísala: Magi Vanovčanová

Volám sa Margita, mám 3 synov (ročníky 2011, 2014 a 2019) a spolu s nimi i ďalšími nadšenými čitateľmi tvoríme tento blog. Knihy sú pre mňa terapiou. V roku 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu, absolvovala som mastektómiu, chemoterapiu, ožarovanie aj biologickú liečbu. Momentálne som v remisii a pomaly sa zotavujem. Knihy zohrávajú podstatnú úlohu v mojej ceste za silou a zdravím. Písať o knihách pre mňa znamená rozširovať nadšenie a radosť z príbehov. Pozývam aj Vás, začítajte sa.