Šírte o nás dobré správy.

Dominika Madro: Dediči posmrtnej ríše
Zdeněk Jirotka: Saturnin

Jana Gappa Chrapová: Zorka Potvorka

Je príjemné, keď natrafíte na kvalitnú slovenskú detskú knihu. Je ešte príjemnejšie, ak ju dostanete priamo z rúk autorky.

Stalo sa to na moje marcové narodeniny, keď som sa úplne neplánovane ocitla v novoznikajúcej Galérii Starý Avion, ktorú vytvorila autorka tejto knižky Jana Gappa Chrapová.  (Ak ste niekedy čítali Havinkovo hovienko od Pištu Vandala, tak vedzte, že toto je jeho manželka. Literatúru majú zjavne obaja v povahe). Bolo mi v tej galérii dobre, veľa sme sa smiali a len tak, z toho dobrého pocitu, darovala nielen mne, ale aj mojim priateľkám, vlastnú knižku.
Chvíľu mi síce trvalo, kým som sa do nej začítala, ale neľutujem odklad, lebo mi umožnil knižku si naplno vychutnať. Takže, ak máte dievčinku či mládenca vo veku približne 5 a viac rokov, chcete kupovať kvalitnú slovenskú literatúru a oslovujú vás príbehy, ktoré nie sú vzdialené tomu, čo s deťmi (synmi aj dcérami, vnukmi aj vnučkami, synovcami aj neterami) prežívate, táto kniha bude pre vaše čitateľské duo dokonalá.  Hoci by sa z názvu mohlo zdať, že knižka je pre dievčatá, nemusí to tak nevyhnutne byť – napríklad taká kapitola o tom, ako sa Zorka dostala do ipodu (a predtým do odsávačky na nos) a ako následne zabezpečila, aby zlodejov elektroniky dolapili, tak tá určite zaujme rovnako dievčatá aj chlapcov.

Zorka je na prvý pohľad také obyčajné dievča: hrá na klavíri, chodí na zmrzlinu, na turistiku aj na kolotoče, do školy aj do múzea. Ale niečo je na nej predsa len iné: jej prsty sú čarovné a dokážu ju vtiahnuť do iných, nepoznaných svetov, kde zažije rôzne dobrodružstvá a kde sa aj veľa naučí – o vzťahoch, o tom, ako veci fungujú i o tom, ako sa dá vynájsť v rôznych ťažkých situáciách.  To je jej najväčšou prednosťou – Zorka sa odvážne púšťa do náročných úloh a všetky s pokojom a prehľadom a za pomoci svojich desiatich prstov perfektne zvládne. Vždy si poradí.

Ďalšou prednosťou tejto knižky sú ilustrácie. Ich autorkou je Lucia Derčalíková, ilustrátorka detských kníh. Nádhernými obrázkami odporúčam pokochať sa na jej instagrame. Každá ilustrácia má svoju atmosféru, cítiť z nich jemné vibrácie a chvíľami sa zdá, akoby Zorka z obrázkov ožívala. A to nie je všetko – obrázky sú tak láskavo vtipné, že ich budete chcieť vidieť viac a viac. A presne na túto potrebu akoby autorka cielila záverečnú časť knihy, keď ešte po prečítaní ostávate s knihou a v knihe. Na posledných pár stranách sa čitatelia opäť vrátia k ilustráciám a príbehom, no tentoraz je na nich povedať, v ktorom Zorkinom príbehu tieto neskutočne milé a pritom osobné momenty zachytané v obrázkoch boli.

Autorka Jana Gappa Chrappová používa jednoduchý a nenútený konverzačný jazyk, ktorý každému Zorkinmu dobrodružstvu dodáva uveriteľnosť. Kdesi na pozadí zažijete aj hlboké porozumenie detskému svetu, ktoré aj dospelému čitateľovi dodá dobrý pocit z kvalitnej knihy.  Autorka vie, čo platí na deti – tajomstvo, dobrodružstvo, rozprávkovosť,  vtip a blízkosť mamy, ocka, babky, kamarátov. V knižke o Zorke prežijete niektoré veci z detstva nanovo a prostredníctvom Zorky a jej čarovných prstov zažijete jedno veľké literárno-ilustračné uspokojenie.

Kiežby takýchto knižiek od slovenských autorov bolo pre deti na našom knižnom trhu viac.

O knihe napísala: Magi Vanovčanová

Volám sa Margita, mám 3 synov (ročníky 2011, 2014 a 2019) a spolu s nimi i ďalšími nadšenými čitateľmi tvoríme tento blog. Knihy sú pre mňa terapiou. V roku 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu, absolvovala som mastektómiu, chemoterapiu, ožarovanie aj biologickú liečbu. Momentálne som v remisii a pomaly sa zotavujem. Knihy zohrávajú podstatnú úlohu v mojej ceste za silou a zdravím. Písať o knihách pre mňa znamená rozširovať nadšenie a radosť z príbehov. Pozývam aj Vás, začítajte sa.