Zverejnené: 30. januára 2023Kategória: Na čítanie, Pre škôlkarov a začínajúcich čitateľov

Šírte o nás dobré správy.

Elizabeth Strout: Znova Olive
René Goscínny a Jean Jacques Sempé: Malý Mikuláš – recenzia nielen o knihe, ale aj o filme z roku 2022

Mária Rázusová-Martáková: Bola koza rohatá
Mária Ďuríčková: Dedko repku zasadil

Aký dobrý nápad! Spojiť dva tradičné príbehy pre najmenších čitateľov do jednej knižky. A nie do jednej, na svete je už celá séria týchto príbehov. Doteraz vyšli Kozliatka, Ako šlo vajce na vandrovku a Janko Hraško, všetky s dychberúcimi ilustráciami Vladimíra Krála, ktoré si pri čítaní užijú deti aj veľkáči.

Lebo s touto knižkou už je to raz tak: dočítate jeden príbeh, otočíte ju a čítate ďalší… Dokonca hrozí, že sa táto kniha stane jednou z vašich najčítanejších. Ďalej hrozí, že sa najmä staršie deti (u nás 8-ročný) budú pýtať, prečo má vlastne tá koza odratý bok? Ale to už sme v iných čitateľských a intelektuálnych sférach.

O krásnej kooperácii a dôležitosti zdanlivo malej sily hovorí druhý príbeh o dedkovi, ktorý ťahal repu. Všetci ho poznáme, tu je je príbeh posilnený aj emóciami prizerajúcich sa, ako dedko, babka, vnučka, pes,mačka a napokon malá myš spoločne ťahajú zo zeme cviklu. Ilustrácie sú na nezaplatenie a bez nich by tento príbeh nebol taký dokonalý.

Veľkou výhodou je, že textu je menej a ilustrácie dokonale dopĺňajú to, čo hovorí text. Knižka má ambíciu zaujať už dvojročných čitateľov, možno aj mladších, neskúšali sme. Dajte vedieť, či zaujala aj mladšie dieťa. U nás sú tieto knižky veľmi obľúbené.

Recenziu napísala: Magi Vanovčanová

Autorka blogu Radi čítame. Inak mama troch synov. Rada a veľa čítam a veľmi rada sa o prečítaných knihách aj rozprávam. Okrem knihy ma často vidieť aj s háčikom a ihlicami v ruke. Voľný čas okrem kníh venujem rodine, priateľom a záhradke. Vo februári 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu. Po mastektómii, chemoterapii a rádioterapii som prednedávnom ukončila aj biologickú liečbu. Teraz moje telo naberá nové sily a hoci bojujem so silnou únavou, knihy a písané slová neprestávajú byť podstatnou súčasťou mojej rekonvalescencie. Majú totiž hojivý účinok.