Šírte o nás dobré správy.

Alessandro D´Avenia: Veci, ktoré nikto nevie
Miroslav Musil/Martin Kellenberger: Neuveriteľné dobrodružsvá grófa Beňovského

Tajomný ostrov od Julesa Vernea a ďalších 34 tipov na kvalitné čítanie pre čitateľov a čitateľky obľubujúcich dobrodružstvo, napätie a tajomstvá

Nedávno som v našej inšpiratívnej mamkovskej emailovej skupine zachytila otázku, že čo čítajú vaši –násťroční chlapci. Rozprúdila sa bohatá debata s množstvom kníh, ktoré čítajú chlapci naprieč celým Slovenskom a ktoré stoja za to.

Okrem toho malo moje 8-ročné dieťa spraviť čitateľský denník. Čítať knihy, to áno, robiť čitateľský denník… je niekedy príležitosť pre tretiaka pocvičiť sa v trpezlivosti a v prekonávaní nechute 😊

V dnešnom blogovom príspevku sa spoja tieto dve veci: zoznam literatúry pre trošku skúsenejších čitateľov a odporúčanie na azda najkrajšiu verneovku (aj keď každý nadšenec Verneho povie asi niečo iné, mne sa najviac páčilo Tajomstvo neviditeľna, lebo to tuším končilo svadbou), o ktorej čo-to napovie aj čitateľský denník 8-ročného tretiaka Vincka.

Ostrov Lincoln nikde na mape nenájdete, no napriek tomu sa na ňom odohráva prekvapivý príbeh, ktorý čitateľa chytí a už nepustí. Pätica mužov po riskantnom úniku a lete balónom stroskotá na ostrove. Majú jedinú zápalku, oblečenie len to, čo majú na sebe,  takmer nulové zásoby jedla a žiadnu zbraň. Ako sa vysporiadali s toutou situáciou? Čo si všímali, ako uvažovali? Ako sa rozhodovali? Čo im umožnilo nájdené jedno jediné zrnko pšenice v Harbertovom vrecku? Z čoho si vyrobili luky? Podarilo sa im napokon prežiť? Bol ostrov bezpečné miesto? Alebo to všetko vyzerá napokon úplne inak?

Túto knihu sa rozhodne oplatí predstaviť mladým mužom – nielen, že si prečítajú o neskutočnej odvahe, geniálnych riešeniach a spolupráci iných mužov, prežijú s nimi aj ich priateľstvo, spoluprácu a silnú túžbu po živote.

Škoda, že verneovky nevychádzajú v novších, modernejších vydaniach. Tá naša je z roku 1957 (!!!) – ošúchaná, už nie príliš voňavá kniha či zastaralejší jazyk môžu súčasného mladého čitateľa odradiť – v prípade tejto knihy by to ale bola naozaj veľká škoda.

A tu je zopár ďalších kníh ako inšpirácia pre čitateľov a čitateľky, ktorí už čo-to prečítané majú:

Giovannino Guareschi: Don Camillo (séria 4. kníh)

Priscila Shirerová: Kráľovskí bojovníci (séria 4. Kníh)

John Flanagan: Hraničiarov učeň (séria)

Vladimír Štefanič: Pustovník

Vojtěch Matocha: Prašina

Jaroslav Foglar: Záhada hlavolamu, Chlapci od Bobrej rieky, Chata v Jazernej kotline

Randi Barrow: Zaša, Zaša (príbeh výnimočného psa) – séria 2. kníh

Klára Jarunková: Brat mlčanlivého vlka

Babča B. Kardošová: Traja kamoši (séria)

Karl May: Syn lovca medveďov, Vinnetou I, Vinnetou II, Poklad na Striebornom jazere, Old Surehand

Jules Verne: Dva roky prázdnin, Maják na konci sveta

Astrid Lindgrenová: Detektív Kalle Blomkvist (séria), Leto na ostrove Saltkrakan, Bratia Levie srdce, Zbojníkova dcéra Ronja

Robert Louis Stevenson: Ostrov pokladov

Edgar Rice Burroughs: Tarazan

Henryk Sienkiewicz: Púšťou a pralesom

Edmondo de Amicis: Srdce

George MacDonald: Princezná a Goblin, Princezná a Curdie

Erich Kästner: Emil a detektívi

Michael Ende: Nekonečný príbeh

Fabina Lenk: Detektívi v čase

Enid Blyton: Slávna päťka

Robert Arthur: Traja pátrači