Šírte o nás dobré správy.
Miroslav Musil/Martin Kellenberger: Neuveriteľné dobrodružsvá grófa Beňovského
Pri téme dobrodružnej literatúry (pre chlapcov i dievčatá) ešte ostaneme. Komiksy sú obľúbeným čítaním našich deciek. Veľa obrázkov, málo textu, všetko takmer priama reč a čo nepovie priama reč, dopovedia obrázky. A prečo nedať do podoby komiksu niečo, čo nám je historicky blízke? Rodák z Vrbového pri Piešťanoch Móric Beňovský, o ktorom tak trošku všetci tušíme, že bol, ale lovíme v pamäti, čo vlastne urobil a čím sa preslávil? Niečo s Madagaskarom? Ak ste na tom podobne, komiks zaujme aj vás.
Móric Beňovský však nie je neznáma postava, rôzni autori sa mu venovali v hranom i dokumentárnom filme. Staršia generácie sa asi pamätá televízny seriál z roku 1975 Vivat Beňovský s Jozefom Adamovičom v hlavnej úlohe. O Beňovskom a jeho expedíciách bolo odvtedy natočených niekoľko dokumentárnych filmov. V roku 1996 vznikol dokumentárny film Kráľ kráľov bol z Vrbového. Scenár k filmu napísal autor textov tohto komiksu Miroslav Musil, diplomat, historik, spisovateľ a cestovateľ, ktorý dokonca podnikol aj expedície po Beňovského stopách. Jeho cesty a dobrodružný život študoval 25 rokov. Kresby vytvoril akademický maliar, grafik a ilustrátor Martin Kellenberger, výtvarník, ktorý už čo to pre decká pokreslil. Bol dokonca nominovaný aj na medzinárodnú Cenu Hansa Christiana Andersena.
Čo môžete čakať v tomto komikse? Na 79 stranách je toho dosť – precestujete s ním štyri svetadeily, tri oceány, zažijete pár bojov, budete jazdiť na koni a tasiť meč, nechýba ani láska k manželke Zuzane a synovi, ale aj intrigy, nenávisť, zrada a napokon aj Móricov koniec. No nad to všetko bude napokon Beňovského nesmrteľnosť, taká, o akej sa natáčajú filmy a píšu knihy. Postarali sa o ňu jeho verní priatelia. Obázky dej urýchľujú a robia atraktívnym. Čitateľ získa slušnú dávku historických faktov, mladšie ročníky a ich rodičia možno budú mať čo robiť, aby pochopili, čo znamená „zvyk pohostinnej prostitúcie“. Upozorňujem radšej vopred, treba sa na prípadnú debatu s čitateľmi pripraviť.
Na tomto diele oceňujem, že je skrz-naskrz pôvodné, slovenské, hoci Móric patrí tak trochu všetkým, celému svetu. Že ho vytvorili ľudia, ktorí dobre vedia, čo robia a urobili to spôsobom, ktorý je súčasný a moderný.
Nedávno mi písala dobrá kamarátka, že starký jej synovi rozprával o Beňovskom. Osemročný mládenec bol taký fascinovaný Móricom, že hneď zašli s mamou do knižnice a požičali si knihu o Beňovskom (pravdepodobne Dobrodružstvá Mórica Beňovského od Joža Nižnánskeho). Toto popísané nadšenie mi ostalo v pamäti a bolo veľkou inšpriáciou začať sa o súčasné diela o Beňovskom ako mama troch synov zaujímať. A tak som zistila, že okrem Musilovho a Kellenbergerovho knižného komiksu v tejto dobe postupne postupne vychádza aj 14-dielny zošitový komiks o Móricovi od skupiny viacerých autorov, vydáva ho Združenie Mórica Beňovského. O tom snáď nabudúce. Ak ešte premýšľate, čo na Vianoce vášnivým i pohodlným čitateľom, myslím, že ani jeden z komiksov vás nesklame.