Zverejnené: 30. novembra 2022Kategória: Na čítanie, Pre -násťročných a inak dospelých

Šírte o nás dobré správy.

Miroslav Musil/Martin Kellenberger: Neuveriteľné dobrodružsvá grófa Beňovského
Narine Abgarjanová: Tři jablká spadlá z nebe

Isabelle Arsenault, Fanny Britt: Jana, líška a ja

Ostaňme ešte v tomto blogu pri literatúre pre deti. Ani nie tak pre deti, ako pre dievčatá pokojne vo veku 11 a vyššie, no myslím, že v tomto diele kanadskej ilustrátorky Isabelle Arsenalut sa nájde pokojne aj dospelá žena. Čítali ste Janu Eyrovú? Koľko? Raz, dvakrát? Niekoľkokrát? Bola vám Jana sympatická? Neznášali ste chvíľami pána Rochestera? Myslíte si, že Jana bola pekná? A prečo sa práve Jana Eyrová objavila v komikse Jana, líška a ja?

Odpovedať na tieto otázky nemusíte, ale môžu Vás voviesť do vlastných spomienok na dospievanie a možno Vás aj nasmerujú k tomu, čo potrebujú vaše dcéry, sestry alebo dievčatá, ktoré popri vás vyrastajú. Výhodou komiksu je, že sa rýchlo číta. Obraz dopovie nenapísané a dotvára zvláštnym a ťažko popísateľným spôsobom atmosféru príbehu. Čítať komiks je ako pozerať film, ale trochu iné. Chápeme sa 😊

Príbeh tohto komiksu je pomerne reálny: Hélene v škole šikanujú spolužiačky, no ona netuší, čo s tým má a môže robiť. Uniká z tohto sveta do sveta kníh a vyberá si román o Jane Eyrovej. Lenže školský život prináša ďalšie nástrahy –  Hélene je  potupená na školskom výlete a celá situácia je taká nepríjemná, že to pocíti aj čitateľ. Zúfalo chce, aby sa niečo stalo a ono sa to aj stane. Ale nenápadne, postupne, o to však dôležitejšie.

Komiks Jana, líška a ja je žánrovou prvotinou kanadskej spisovateľky a prekladateľky Fanny Britt. Téma, ktorú zvolila, je dobre pozorovateľná aj v našich končinách – šikanovanie, alebo možno len hlúpe poznámky na adresu výzoru, porovnávania sa, vyčleňovania dievčenských skupín, sile osobnosti. Sugestívne ilustrácie Isabelle Arsenault (ktorá je skúsenou ilustrátorkou pre deti a mládež) dopĺňajú chýbajúce emócie ako znechutenie, osamelosť, neistotu, ale aj nádej, zvedavosť a postupné objavovanie vlastnej sily a sebahodnoty. Mňa zaujala aj práca s s rôznymi typmi písma, vedia podporiť atmosféru textu. Dokonalé!

Mimochodom, New York Times tento komiks zaradil medzi 10 najkrajších ilustrovaných kníh za rok 2013 a hoci je to už takmer 10 rokov, čo vyšiel, jeho téma je nadčasová a bohužiaľ stále aktuálna.

Ak hľadáte tip na vianočný darček pre dozrievajúce dievča, určite neurobíte týmto komiksom krok vedľa. Ideálne v dvojbalíku aj s Janou Eyrovou. Romantickejší, osobnejší a užitočnejší (presne v tejto trojkombinácii) dar si v súčasnosti pre dospievajúce dievča predstaviť neviem

Recenziu napísala: Magi Vanovčanová

Autorka blogu Radi čítame. Inak mama troch synov. Rada a veľa čítam a veľmi rada sa o prečítaných knihách aj rozprávam. Okrem knihy ma často vidieť aj s háčikom a ihlicami v ruke. Voľný čas okrem kníh venujem rodine, priateľom a záhradke. Vo februári 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu. Po mastektómii, chemoterapii a rádioterapii som prednedávnom ukončila aj biologickú liečbu. Teraz moje telo naberá nové sily a hoci bojujem so silnou únavou, knihy a písané slová neprestávajú byť podstatnou súčasťou mojej rekonvalescencie. Majú totiž hojivý účinok.