Zverejnené: 29. septembra 2021Recenzia od: Kategória: Na počúvanie

Šírte o nás dobré správy.

Astrid Lindgrenová: Deti z Bullerbynu
Mei-Ling Hopgood: How Eskimos Keep Their Babies Warm

Vojtech Kubašta – Jiří Zdeněk Novák: Svrček a mravce

Túto klasiku  s vyrezávanými stránkami a prekrývajúcimi sa obrázkami pozná mnoho detí aj ich rodičov.  V slovenskom preklade Maše Haľamovej vyšla na Slovensku niekoľkokrát. Som rada, že si ju na svoju prvú a jedinečnú recenziu vybrala aj 5-ročná škôlkarka Júlia. Práve ona je dôkazom, že porozprávať o knihe zvládne aj dieťa v tomto veku. Často sa totiž pri prezentovaní tohto blogu stretávam s tým, že rodič sa „zľakne“ a hovorí: „Porozprávať o knihe moje dieťa nedokáže, to ono nedá.“ Júlia vo veku 5 rokov tak trošku rúca tento mýtus. Veľakrát je to o nás rodičoch – sme to my, kto sa „zľakne“, komu sa nechce hľadať riešenia, ako na to alebo si to len skrátka nevieme predstaviť a neskúsime to. Júliina mama sa nezľakla a nádherne sa s dcérou porozprávala o tejto detskej klasike.

V nahrávke Júlia nesmierne pôvabne a s vážnym záujom čitateľky rozpráva o vlastnom pohľade na základný príbeh v knižke. A to stručne, jasne a výstižne – nahrávka trvá len dve minúty.  Zhovárala sa s ňou trpezlivá mama Edita. Keď budete pozorne počúvať, dozviete sa, čo je podľa Júlie na tejto knižke čudné. Nech sa páči!

Pár slov o knihe nahrala: Júlia

Júlia je predškoláčka, rada sa hýbe a smeje.

Knižku Svrček a mravce našli spolu s mamou u babiny a deda. Je prekrásne ilustrovaná a tak nádherne rýmovaná, že ju aj po tristý raz veľmi rady obe čítajú.  Mama Edita vraví, že to sa jej stáva pri máloktorých knihách. „O poučení sa nám väčšinou nepodarí porozprávať, ale raz sa k tomu pomáhaniu druhým v núdzi istotne dostaneme.“