Zverejnené: 26. februára 2022Recenzia od: Kategória: Na čítanie, Skôr pre dospelých

Šírte o nás dobré správy.

J.R.R. Tolkien: Hobit
Eric de Kermel: Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí

Charles Martin: Hora medzi nami

Ako som si pri Madisonských mostoch povedala, že film je naozaj lepší ako kniha, tak pri tejto knihe platí opak. Ak ste videli film s Kate Winslet a Idrisom Elbom a vraveli ste si, ok,  film neurazil, tak si radšej prečítajte knihu. Pretože tá plynie úplne inak. A ak ste vo filme našli klasické klišé o láske, „náhodách“ v živote a podobne, tak ich (bohužiaľ) čakajte aj v tejto knihe.

Základná línia je ako z filmu: dvaja neznámi ľudia si v snehovej búrke spoločne prenajmú malé lietadlo s pilotom Grooverom a jeho psíkom, Groover asi dostane infarkt, ale  dokáže s lietadlom ešte bezpečne pristáť, síce mimo reality a v nadmorskej výške nad 3000 metrov, ale okrem neho nik nezahynie.  Ben má síce dolámané rebrá a Ashley zlomeninu stehenej kosti, ale obaja žijú. Čaká ich neľahká cesta za záchranou. Musia spolupracovať a pokúsiť sa o nemožné. Podarí sa im to?

Takto by znel prvý plán, keby nebolo keby. A tu prichádza na rad moja najčastejšia otázka, ktorú si kladiem pri knihách s touto témou:  Prečo túto knihu napísal muž? Charles Martin totiž napísal príbeh o láske k manželke a zároveň k inej žene, ktorý pohne srdcom a je vo svojej podstate uveriteľný (že sa tak naozaj mohlo stať). Okrem Benových pocitov a jeho zvláštnej minulosti odkryl oveľa viac. Čitateľovi v podstate ponúka návod na život v duchu starého vtipu: „Ako vieme zjesť celého slona? Po malých kúskoch.“ Ben s Ashley sa totiž ocitli v obrovskom probléme a ak by si vytýčili obrovský cieľ, nedosiahli by ho. Ben postupuje krok po kroku a Ashley, nakoľko sa dá, spolupracuje. Je nepohyblivá a jej život závisí na Benovej šikovnosti.  A do toho sa veľa, veľa rozprávajú, o sebe, svojich vzťahoch, predstave o živote. To podstatné o Benovi sa odkrýva až nakoniec, aj keď zdatný čitateľ začne čo-to tušiť zhruba v polovici knihy.

„Už už jsem začal podřimovat, když mi najednou blesklo hlavou, že během toho tance, když jsem cítil Ashleyino tělo na svém a hřál mě pocit, že tu je jako žena a přítelkyně, jsem si ani jednou nevzpoměl na svou manželku. Vstal jsem, odplížil se bosý ke dveřím a ven do sněhu, kde jsem dokonale vyprázdnil žaludek.“

Ak hľadáte knihu o láske, živote, manželstve, pravde, hocako tvrdej a aj odpustení samému sebe, možno Vám táto kniha čo-to prezradí a málinko Vás nasmeruje. Miestami je príliš sladká, miestami drsná. Budete cítiť bolesť v rebrách i v stehennej kosti, zima sa vám bude predierať pod oblečenie a budete radi, že ju čítate doma, v teple. Budete sa pýtať, či ste neprešvihli v živote obdobie, kedy ste sa mohli získať veľa manuálnych zručností. Uľaví sa Vám, keď sa ich príbeh zásadne zvrtne a budete tŕpnuť pri poslednej Benovej a Ashleyinej ceste dolu zasneženou stráňou. Oprávnene.

Napriek tejto zvláštnej zmesi boja o prežitie, šikovnosti ľudských rúk, chladného rozumu, skúmania samých seba a náročných rozhodnutí o ďalšom smerovaní života (aj v prenesenom zmysle, nielen v tom základnom – prežiť) považujem túto knihu za podnetnú literatúru. Odniesla som si z nej dva odkazy: veľký problém treba riešiť po malých krokoch a ešte predtým si treba odpustiť.

4/2022