Zverejnené: 22. júna 2023Kategória: Na čítanie, Pre mladších aj starších školákov

Šírte o nás dobré správy.

Květa Legátová: Jozova Hanule
Pavol Rankov: Normálny Peter, veľmi tehotná mama a dobrý samaritán
Môže byť kniha o matematike zaujímavá? – Áno.
Môže byť kniha o matematike ilustrovaná? – Áno.
Môže byť kniha o matematike vtipná? – Áno.
Mamutiu knihu matiky čítal aj 9-ročný tretiak Vincent, ale zaujme aj druhostupniarov. Popravde, zaujme aj dospelákov. Matematika je v nej vysvetlená – hm – po mamutovsky, ale jasne, nekompromisne a úplne presne. A čo je najlepšie, úplne prakticky, lebo matematika je všade okolo nás.
Vtipné mamuty sa trošku zabávajú na matematických princípoch, napríklad pri vysvetľovaní uhlov ležia na lehátkach, ktoré ich buď priškripnú alebo rovno položia na lopatky.
Úplne fantasticky aj pre dospeláka je spracovaná časť o Pascalovom trojholníku (ak sa nemýlim, spomínal ho aj Dan Brown v Da Vinciho kóde) a o kódoch a šifrách.
Autorom ilustrácií (a asi aj celého nápadu) je David Macaulay, americký ilustrátor britského pôvodu. V tomto roku sa dožil 76 rokov! Je autorom niekoľkých ilustrovaných kníh, dokonca aj tv seriálov, v ktorých kombinuje informácie o architektúre a dizajne s vlastnými kresbami. Cien za svoju tvorbu získal neúrekom.
Jeho počin pre deti o matematike stojí naozaj zato! Možno aj ako rozmarné prázdninové čítanie, keď nejde o vedomé učenie sa, ale o zábavu a uvoľnené žasnutie nad tým, aká úžasná veda je matematika.

O knihe napísala: Magi Vanovčanová

Volám sa Margita, mám 3 synov (ročníky 2011, 2014 a 2019) a spolu s nimi i ďalšími nadšenými čitateľmi tvoríme tento blog. Knihy sú pre mňa terapiou. V roku 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu, absolvovala som mastektómiu, chemoterapiu, ožarovanie aj biologickú liečbu. Momentálne som v remisii a pomaly sa zotavujem. Knihy zohrávajú podstatnú úlohu v mojej ceste za silou a zdravím. Písať o knihách pre mňa znamená rozširovať nadšenie a radosť z príbehov. Pozývam aj Vás, začítajte sa.