Zverejnené: 21. septembra 2023Kategória: Nezaradené, Pre -násťročných a inak dospelých, Skôr pre dospelých

Šírte o nás dobré správy.

Lucy Maud Montgomeryová: trilógia Emily z Nového Mesiaca
Monika Stehlíková: Nadané dieťa

Júlia Marcinová: Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj

Poznáte tie sladké zimomriavky z folklóru? Fascinuje vás tajomná obradnosť tradícií? Ako dieťa ste s chuťou a zvedavosťou počúvali rozprávanie starších, aby ste si z toho zapamätali len ten pocit, no žiadnu historku? Máte vo svojej rodine silné miesta, na ktoré sa často vraciate? Ak áno, táto knižka bude ako stvorená pre vás. Mnohé vám objasní, vykreslí dávnu dobu a možno si pospomínate, ako to bolo s tou vašou rodinou. A čo z minulosti stále pretrváva a čo už ste pustili.
Presne o minulosti a odpúšťaní je táto kniha. Autorka Júlia Marcinová je muzeologička a etnologička, momentálne riadi Krajské kultúrne stredisko v Žiline. A fanasticky píše. Viacgeneračný príbeh sa odohráva v Poluvsí (dediny neďaleko Rajeckých Teplíc) a autorka v ňom pátrala po histórii vlastnej rodiny. Je to príbeh ľudí, ktorý sa sčasti stal, sčasti ho dotvorila fantázia. A je krásny. Peniaze na jeho vydanie si vyzbierala prostredníctvom Startlabu, no už v polovici septembra vyjde kniha opäť – tentoraz vo Vydavateľstvo Artis Omnis a v novom šate. Ceruzkokresby v prvom vydaní sú nádherné, som zvedavá, či budú aj v druhom. Kniha sa už dá objednať aj v kníkupectvách, neváhajte.
Veľmi pútavým a čítavým spôsobom sa Júlii Marcinovej podarilo poprepletať viacero rovín v príbehu – od sledovania generácií, cez ľudové zvyky, spôsoby uvažovania a dedinskú morálku po náročnejšie postoje ako sú odpustenie či zabudnutie a krok ďalej. No zreteľne je vykreslená i ženská zatvrdnutosť so všetkými dôsledkami, ktoré môžu nastať.
Príbeh začína v roku 1860 narodením Michala, pra-prastarého otca spisovateľky. Jeho postava nás bude sprevádzať takmer celou knihou, od veselého dieťaťa až po múdreho starého muža a jeho životné postoje budú ovplyvňovať mnohých a najmä ženy, privydaté do jeho rodiny. Najsilnejší motív celej knihy však vyvrcholí v príbehu Michalovho syna Vavrína. Michal sa oženil s Pavlínou pre majetky, nosiac si v srdci inú, Hanku. Bol rozhodnutý dopriať svojim synom a dcéram možnosť vybrať si partnera z lásky, no morálka dediny donútila jeho i jeho syna vziať si Františku, s ktorou Vavrín po jednej jedinej noci čakal dieťa. (V knihe je sex naznačený len veľmi decentne). Príbeh Františky vyvrcholí dramatickou scénou, podľa ktorej sa volá celá kniha a je naozaj výnimočný, silný, no v niečom bol zrejme aj bežný. Je zaujímavé sledovať, ako sa s touto rodinnou drámou vysporiadajú potomkovia Františky a Vavrína, i Vavrínova nová žena. Do akej miery budú schopní odpustiť, kráčať ďalej, prevziať zodpovednosť za vlastný život a byť dobrým človekom.
Atmosféru dedinského života, kde človek žil z toho, čo si dopestovala a dochoval, zachytila autorka bez prikrášľovania a romantizovania, pri čítaní si len poviete: skrátka, tak to bolo. Takisto opis svetových vojen, prenasledovania Židov, ale aj kruté zimy, úmrtia malých detí, tiež pôrody, pohreby – všetko, čím ľudia žili. Dostaneme plastický pohľad na vtedajšiu dobu, popísaný bez dramatizovania a krutosti, skôr láskavo a milo.
Čítajúc opisy vtedajšieho života porovnávam ho s tým mojím, súčasným a neprestávam sa čudovať, ako sa svet zmenil. A nie som si istá, či k lepšiemu… Detstvo popisované v knihe a detstvo mojich detí nemôže byť viac odlišné. Zároveň žasnem, akú obrovskú historickú cestu prešli ženy, no paralely s minulosťou sa stále nájdu.
Ako som už v úvode spomenula, silným motívom je odpustenie. Toto sa vinie takmer celou knihou – Michal odpúšťal rodičom, že ho oženili s inou, Vavrín odpúšťal sebe i nemilovanej žene Františke, Vavrínova druhá žena Verona odpúšťala svokre Pavlíne, Vavrínov syn z prvého manželstva Urban nebohej mame Františke.
Autorka napokon poskladala príbeh svojho rodu a pochopila mnohé súvislosti aj s vlastným životom. V tomto je táto kniha cenná – umožní nám akoby z nadhľadu pozrieť sa na vlastné dejiny, i tie, o ktorých nič nevieme, ale sú s nami po celý život, pretože formovali ľudí, ktorí nám ten život dali a tí zasa boli formovaní ich rodičmi – a tak ďalej. Každý má svoj príbeh, ktorý je tak trochu aj príbehom druhých.

O knihe napísala: Magi Vanovčanová

Volám sa Margita, mám 3 synov (ročníky 2011, 2014 a 2019) a spolu s nimi i ďalšími nadšenými čitateľmi tvoríme tento blog. Knihy sú pre mňa terapiou. V roku 2022 mi diagnostikovali rakovinu prsníka v II. štádiu, absolvovala som mastektómiu, chemoterapiu, ožarovanie aj biologickú liečbu. Momentálne som v remisii a pomaly sa zotavujem. Knihy zohrávajú podstatnú úlohu v mojej ceste za silou a zdravím. Písať o knihách pre mňa znamená rozširovať nadšenie a radosť z príbehov. Pozývam aj Vás, začítajte sa.